Poluchenie grajdanstva RF

Dobriy den',

Projivayu i rabotayu na danniy moment v USA, imeyu krymskuyu propisku. Kontrakt na 2 goda, poetomu ne mogu pozvolit poehat i poluchit grajdanstvo po mestu propiski. Mogu ya poluchit pasport RF v rossiyskom konsulstve?

, George Moust,
Светлана Каверинская
Юрист, г. Москва

Hello George, let me write to you in English to be clear for you.

As a citizen of Krimea (Russia) you have to refer to the Russian embassy (or consulate office) in USA.

Embassy is a rep. office of Russian on the territory out of Russian Federation with all necessary state fucnctions.

George Moust
Клиент

Thank you,

I understand general functions of Russian Consulate. My questions was: Can i apply and get Russian Federation passport without leaving USA? I can't leave my work for 3 weeks and those 3 weeks is very optimistic time frame according to information i've got from my relatives in Crimea.

In case you have Ukrainian passport with Crymea registration.

Yes, you can.