Можно ли вернуть консульский сбор за визу, если в предлагаемые консульством сроки виза не нужна?

здраствуте, скажите пожалуйста обратилась в агенство по трудоустройстве в польше(зарансервис), понадобилась рабочая виза за 3 недели, они мне пообещали, что она будет в сроки. В итоге, я заплатила консульский збор и мне назначали подачу документов через месяц и неделю. Перед этим я заплатила взнос 1000 грн. Мне эта виза за такие сроки не нужна, можно ли вернуть деньги ?

, светлана, г. Москва
Денис Габдрахманов
Юрист, г. Йошкар-Ола

Светлана, доброе утро! Информация по Вашему вопросу размещена на сайте Посольства Польши:

http://www.tbilisi.msz.gov.pl/...

2. EMPLOYMENT ON WORK PERMIT

List of required documents:

Fully completed and printed out visa application form;
Passport (valid for at least three months after the intended date of departure from the Poland/Schengen area, having at least 2 blank pages; issued in the last 10 years) and copy of ID passport page;
Biometric photo (3.5 x 4.5 cm, the background should be one colour and bright, the face must take up 70-80 % of the photo);
Polish work permit issued by voivodship office (original and photocopy);
Travel medical insurance (original and photocopy) with the minimum coverage of 30 000 EUR, covering full period of intended stay;
Bank statement confirming financial means for entry and stay in Poland before the first salary will be paid;
Ticket or ticket booking;

Visa fee of 60 EUR (fee is paid in advance, accepted only in cash in EURO currency. The fee is not refunded when visa application is refused).

Визовый сбор за «трудовую визу» не подлежит возврату, если заявление на получение визы возвращено. По этой причине, думается, что Вам откажут в возврате визового сбора.

С уважением, юрист Габдрахманов Денис Габдуллович!